zasady

ROZGRYWKI PLAY-OFF

Po fazie zasadniczej 4 drużyny z rozgrywek trafiają do fazy play-off która rozegrana zostaje na zasadach podobnych do Ekstraligowych i wyłoni podium sezonu oraz zdecyduje o kolejnych miejscach w ostatecznej tabeli Megaliga 2019. W każdej grupie play-off rozgrywany jest nowy draft, spośród zawodników tych drużyn które przejdą do play-offów PGE Ekstraligi. W play-off zasady dotyczące indywidualnej, składu meczowego pozostają bez zmian. W play-off w półfinałach stają naprzeciwko siebie drużyny które zajęły miejsca 1 i 4 oraz 2 i 3. Zwycięzcy półfinałów zagrają ze sobą w finale rozgrywek w dwumeczu kończącym ten sezon. Zwycięzca Megaliga 2019 otrzyma zaszczytny tytuł Pan i Króla Megaligi 2019 jak i wręczony zostanie mu trunek z kolekcji Dolce’go: 100 różnych whisky single malt zamkniętych w jedną butelkę!!! Chivas Century of Malts – to jest tegoroczna nagroda! Patrz poniżej! Mniam!

Chivas Century Of Malts

DRAFT

Draft do półfinałów jedziemy według schematu 1-2-3-4-1-2-3-4-4-3-2-1-1-2-3-4-4-3-2-1-1-2-3-4. itd. Draft rusza od razu po ustaleniu ostatecznej tabeli rundy zasadniczej.

PIERWSZA RUNDA PLAY OFF – PÓŁFINAŁY

Drużyny które zajęły poszczególne miejsca (1-4) w fazie zasadniczej otrzymują następujące oręże:

1 MIEJSCE W FAZIE ZASADNICZEJ – 1 bezpłatna gwarancja startów (GS) na pierwszą rundę play off oraz 6 punktów extra na zagrywki (do wykorzystania na dowolne zagrywki)

2 MIEJSCE W FAZIE ZASADNICZEJ – 1 bezpłatna gwarancja startów na pierwszą rundę play off oraz 3 punkty extra na zagrywki (do wykorzystania na dowolne zagrywki)

3 MIEJSCE W FAZIE ZASADNICZEJ – 0 bezpłatnych gwarancji startów na pierwszą rundę play off oraz 6 punktów extra na zagrywki

4 MIEJSCE W FAZIE ZASADNICZEJ – 0 bezpłatnych gwarancji startów na pierwszą rundę play off oraz 3 punktów extra na zagrywki

poza tym każdy trener ma 12 punktów do wykorzystania na mecz (nadal można wybrać tylko dwa razy tą samą zagrywkę z puli 12 punktów)

FINAŁ I MECZ O TRZECIE MIEJSCE

W finale i meczu o trzecie miejsce nie ma żadnych handicapów, to czego nie wykorzystałeś z extra punktów i zagrywek przepada. Finaliści stają naprzeciwko siebie z gołymi pięściami i 15 punktami na zagrywki na mecz. Każdą zagrywkę można wybrać max 2 razy.

NOWA ZASADA NA CAŁE PLAY OFF

Nie ma powiązania Kapitana z NCD. Jeśli masz w składzie zawodnika który uzyska NCD to dostajesz 2 punkty, nie jest tak że tylko Kapitan może być NCD. Jest też opcja, że trener sam może wskazać swojego kandydata NCD wtedy jeśli trafi to ma 4 punkty za NCD (jeśli nie trafi a inny zawodnik z jego drużyny uzyska NCD to niestety nie ma punktów). Aby wybrać samemu kandydata ze swojego składu do NCD musisz wpisać w polu zagrywek np. NCD Zmarzlik.


————————————————-

———————-

GRACZE i TROFEUM

Gracze Megaligi wcielają się w role trenerów żużlowych dlatego w „zasadach” gracz określany jest jako trener. Solą Megaligi są zawodnicy z Ekstraligi żużlowej, ale bezsprzecznie ma ona własną tożsamość i jest bardziej szlachetna od niejednej butelki whisky. I właśnie w tym roku po raz kolejny Mistrz Megaligi oprócz zaszczytnego tytułu otrzyma również trofeum w postaci wiekowej whisky.

Tradycyjnie już w sezonie 2019 uczestnictwo w rozgrywkach Megaligi jest bezpłatne jednakże do tych elitarnych rozgrywek zaproszenie dostało tylko 8 graczy związanych dotychczas z rozgrywkami Megaligi.

Pomimo dużego zainteresowania funduszy inwestycyjnych z Kataru i Emiratów, Megaliga pozostała w rękach Włoskiego słodko-kwaśnego duetu Dolce (Boggias) i Gabbana (Vitoy).

ROZGRYWKI

W sezonie zasadniczym 8 drużyn zostanie umieszczonych w jednej elitarnej lidze. Drużyny będą ze sobą rywalizowały systemem każdy z każdym, mecz i rewanż.
Po fazie zasadniczej 4 drużyny z rozgrywek trafiają do fazy play-off która rozegrana zostanie na zasadach podobnych do Ekstraligowych i wyłoni podium sezonu oraz zdecyduje o kolejnych miejscach w tabeli. W każdej grupie play-off rozgrywany jest nowy draft, spośród zawodników tych drużyn które przejdą do play-offów PGE Ekstraligi.

BRAK WYSTAWIENIA SKŁADU MECZOWEGO

W sezonie 2019 walkower nie przysługuje drużynie której rywal spóźnił się z wystawieniem składu do regulaminowego czasu. Trener, który nie wystawi składu na czas zostanie wyręczony przez automat tzn. skład zostanie wystawiony w oparciu o jego pierwszych pięciu zawodników wybranych w drafcie.

PUNKTACJA MECZOWA

Za wygrany mecz drużyna zdobywa 2 pkt. W przypadku remisu dochodzi do podziału punktów po 1 pkt.
W przypadku tej samej ilości punktów o wyższej pozycji w tabeli decyduje suma małych punktów zdobytych w dotychczasowych meczach.

UWAGA! W tym roku przyznawane są bonusy (+1 pkt) dla lepszej drużyny w dwumeczu Megaligowym (zasady takie same jak w Ekstralidze).

PUNKTACJA INDYWIDUALNA

Podstawowy dorobek punktowy zawodnika to suma jego punktów (wraz z bonusami) wywalczonych na torze. Ponadto o ostatecznej zdobyczy decydują zastosowane zagrywki. W sezonie 2019 otrzymujemy punkty za bonusy i mają one tą samą wartość dla gry co każdy zdobyty punkt przez zawodnika. Do punktacji wlicza się maksymalnie 7 startów.

SKŁAD MECZOWY

Przed sezonem, wybierając w Drafcie swoich zawodników trenerzy budują kadrę zespołu. Spośród wybranych zawodników przed każdą kolejką należy ustawić i podać skład na mecz oraz dobrać odpowiednie zagrywki trenera. Czas na wystawienie składu upływa w chwili rozpoczęcia pierwszego meczu. W czasie trwania kolejki można przeprowadzić zmiany w składzie ale tylko tych zawodników których mecze jeszcze nie zostały rozpoczęte. Oczywiście zmieniony zawodnik, wprowadzany w czasie kolejki również nie może mieć za sobą rozegranego meczu.

Skład na mecz to 5 zawodników.

UWAGA! W sezonie 2019 nie ma obowiązku wystawiania juniora w składzie.
Pod nr 6 znajdzie się JEŻDŻĄCY TRENER którego dorobek punktowy będzie zasilany przez poszczególnych zawodników ze składu.
Aby móc wystawić do meczu REZERWOWEGO należy wybrać przed danym meczem konkretną zagrywkę, która to umożliwia.
Każdy trener na pozycje 1,2,3 w swoim składzie wybiera zawodników funkcyjnych tj. odpowiednio LIDERA, JOKERA i KAPITANA. W sezonie 2019, w każdej kolejce Megaligi,  trener będzie także wybierał zawodników funkcyjnych, którym nie będzie wskazywał pozycji w składzie. Będą to zawodnicy o pseudonimach: NATURAL BORN LEADER (NBL), KRÓL BONUSÓW (KB) oraz PRZEŁOŻONY (P). UWAGA! Lider, Joker, Kapitan może być NBL, KB lub P, ale każdy z nich może pełnić tylko jedną z tych funkcji (tzn. Kapitan może być NBL, ale nie może być łącznie NBL, KB i/lub P. Zaznaczam, że zawodników funkcyjnych i ich punktów zdobytych dzięki ich funkcjom w żaden sposób nie łączymy z zagrywkami i punktami zdobytymi z tych zagrywek, chyba że zostało to wyraźnie opisane przy danej zagrywce (patrz np. Gwarancja Startów).

Lider
Lider to zawodnik wystawiony w składzie pod numerem 1.
W przypadku dwucyfrowej zdobyczy punktowej (punkty na torze wraz z bonusami) otrzymuje on dodatkowe punkty:
– za 11 pkt +1 pkt
– za 12 pkt +2 pkt
– za 13 pkt +3 pkt
– za 14 pkt +4 pkt
– za 15 i więcej pkt +5 pkt

Joker
Jokerem w składzie jest zawsze zawodnik z numerem 2.
Jego zdobycz punktowa (bez modyfikatorów) z pierwszego i ostatniego startu jest liczona podwójnie (łącznie z bonusami)
przykład:

2. Brady Kurtz (3,2,1,3,1) 10 + 4 = 14

Kapitan
Kapitanem jest zawodnik z numerem 3. Każdy wyznacza kapitana i toczy on pojedynek z kapitanem rywala.
Stawką pojedynku są 4 punkty tzn. trener, którego kapitan wygra walkę kapitanów (zdobędzie więcej punktów meczowych meczu Ekstraligi wraz z bonusami), otrzymuje 4 punkty do dorobku drużyny Megaligi.
Nie ma konieczności by starcie kapitanów rozegrało się w tym samym meczu Ekstraligi.
KAPITANOWI przypisana jest z automatu możliwość otrzymania dodatkowych punktów (4 punkty) jeśli w swoim meczu uzyska on NCD.

Natural Born Leader (NBL)
Wybierając skład w komentarzu do składu i zagrywek (wskaż w tym polu nazwisko zawodnika i przy nim litery „NBL”) wskazujesz który zawodnik z Twojego składu meczowego, który w danej kolejce jedzie mecz wyjazdowy otrzyma dodatkową rolę NBL. Ten prawdziwy lider to koń pociągowy Twojej drużyny kiedy jego drużyna Ekstraligowa jedzie na wyjeździe. Zaufaj mu a jeśli w meczu Ekstraligowym jego drużyna zwycięży to dorobek Twojej drużyny Megligowej powiększy się o 2 punkty.

Król Bonusów (KB)
Czy jest jeden Król Disco Polo? Marcin Miller? A może Zenek Martyniuk albo Sławomir? Sam nie wiem. Wiem za to, że w Twojej drużynie jest miejsce dla jednego Króla Bonusów. Wybierając skład w komentarzu do składu i zagrywek (wskaż w tym polu nazwisko zawodnika i przy nim litery „KB”) wskazujesz który zawodnik z Twojego składu meczowego będzie królem polowania na bonusy Ekstraligowe. Przemyśl swój wybór bo każdy bonus zdobyty przez tego zawodnika będzie liczony podwójnie! Dla jasności sprawy: punkty zdobyte przez Króla Bonusów nie zwiększają dorobku Lidera lub Jokera (tzn. np. jeśli LIDER Woffinden zdobędzie 12 punktów (w tym 2 bonusy) + 2 punkty extra jako Król Bonusów to jako LIDER otrzyma nadal 2 punkty).

Przełożony (P)
Czy masz w składzie zawodnika, który w meczu powoli się rozkręca, szuka odpowiednich przełożeń? Taki zawodnik, który tańczy z torem żużlowe tango i w pewnym momencie przejmuje w 100% inicjatywę, potrafi zmobilizować się na ostatnie biegi, niekiedy te najważniejsze, decydujące o losie jego drużyny w danym meczu. Wybierając skład w komentarzu do składu i zagrywek (wskaż w tym polu nazwisko zawodnika i przy nim litery „P”) wskazujesz zawodnika z Twojego składu meczowego, który bada tor tak dobrze, że punkty za jego ostatni bieg przed Ekstraligowymi biegami nominowanymi liczą się podwójnie (wraz z bonusami). Dla jasności sprawy: punkty zdobyte przez Przełożonego nie zwiększają dorobku Lidera lub Jokera (tzn. np. jeśli LIDER Woffinden zdobędzie 12 punktów + 2 punkty jako Przełożony to jako LIDER otrzyma nadal 2 punkty).

Jeżdżący Trener
Pod numerem 6 w składzie znajduje się Jeżdżący Trener czyli każdy gracz prowadzący swoją drużynę.
Na jego dorobek punktowy składa się suma punktów pozostałych zawodników przy założeniu że:
– 1 start trenera jest 1 biegiem zawodnika z nr 1
– 2 start trenera jest 2 biegiem zawodnika z nr 2
– 3 start trenera jest 3 biegiem zawodnika z nr 3
– 4 start trenera jest 4 biegiem zawodnika z nr 4
– 5 start trenera jest 5 biegiem zawodnika z nr 5

UWAGA! Żadnej z zagrywek, poza zagrywką Pijany Cieślak, nie możemy stosować bezpośrednio na trenera.

ZAGRYWKI

Podając skład do każdego meczu gracz za każdym razem ma prawo wyboru swojego zestawu zagrywek które zwiększają znacznie możliwości punktowania całej drużyny.
Każda zagrywka ma swoją wartość (koszt) a każdy trener otrzymuje pulę 15 punktów do wykorzystania na ich zakup. Każdą zagrywkę można w ramach posiadanych punktów w jednej kolejce kupować maksymalnie 2 razy (poza bezpłatną Rezerwa Junior z której można skorzystać raz na kolejkę; ponadto zagrywkę Gwarancja Startów możesz wykorzystywać w dowolnej liczbie razy w sezonie podstawowym, ale łącznie na sezon możesz ją wybrać 21 razy!). UWAGA! W tym roku punkty niewykorzystane w danej kolejce przechodzą na następną kolejkę/kolejki (w gwoli ścisłości: jeśli z 15 pkt. wykorzystałeś 12 pkt. to w następnej kolejce możesz wykorzystać ich aż 18!). Punkty niewykorzystane w pierwszej części sezonu nie mogą być wykorzystane w rundzie rewanżowej.

Gwarancja Startów (koszt: 3)

wybierz zawodnika ze składu.
Jeśli pojedzie mniej niż 6 razy jego starty zostaną uzupełnione do 6-ciu taką wartością punktową jaką zdobył w swoim ostatnim starcie (wraz z bonusami biegowymi). Punkty zdobyte w ramach Gwarancji Startów liczą się do dorobku KRÓLA BONUSÓW, KAPITANA, LIDERA. Przykład: Wybrałeś GS dla Woffindena który jest LIDEREM i KRÓLEM BONUSÓW. Jego punktacja w meczu Ekstraligi: 2,2,2,3,2*. Jego punktacja w meczu Megaligi: 2,2,2,3,2*,2* + 2 punkty za bonusy (KB) + 5 punktów za LIDERA

UWAGA! Z zagrywki możesz w meczu korzystać  w dowolnej liczbie razy z tym że w całym sezonie możesz jej użyć łącznie 21 razy).
UWAGA! Jeśli np. twój zawodnik wystawiony pod numerem 5 uzyskał punkty z Gwarancji Startów za bieg nr 5, wówczas te punkty również zasilą konto Jeżdżącego trenera.

Gwarancja Startów Junior (koszt: 3)

wybierz tą zagrywkę dla swojego Juniora ze składu.
Jeśli pojedzie mniej niż 6 razy jego starty zostaną uzupełnione do 6-ciu taką wartością punktową jaką zdobył w swoim ostatnim starcie (wraz z bonusami biegowymi).
UWAGA! Jeśli np. twój Junior wystawiony pod numerem 5 uzyskał punkty z Gwarancji Startów za bieg nr 5, wówczas te punkty również zasilą konto Jeżdżącego trenera.

Remis (koszt: 3)

Bonus +3 pkt dla każdego twojego zawodnika który weźmie udział w remisowym meczu

Rezerwa Senior (uwaga! zmiana zagrywki – można w ramach tej zagrywki wystawić juniora lub seniora, a senior lub junior może zająć miejsce najsłabszego juniora lub seniora) (koszt: 3)

Wystaw zawodnika rezerwowego.
Rezerwowy senior/junior zastąpi najsłabszego seniora/juniora w Twoim składzie.
Zawodnik ten będzie przejmował miejsce poprzednika z całym dobrodziejstwem inwentarza: tzn. że przejmuje po nim rolę LIDERA, JOKERA, KAPITANA, NBL, KB czy P jak również działają na niego te same zagrywki jakie działały na jego poprzednika.

Rezerwa Junior (koszt: 0)

Tak ta zagrywka jest za darmo. Dlaczego? A bo PIS daje 500+ więc Dolce & Gabbana w odpowiedzi na ten program socjalny proponują program Junior+. Co trzeba zrobić: po prostu  wystaw zawsze rezerwowego Juniora.
Rezerwowy zastąpi Juniora w twoim składzie jeśli ten okaże się słabszy. Zagrywki „juniorskie” wybrane przed meczem działają również na Rezerwowego juniora. De facto w tym roku jedziemy tak jakbyś miał dwóch juniorów w składzie.

Pijany Cieślak (koszt: 3)

Wystaw swojego trenera do walki Jeżdżących Trenerów. Wybierając tą zagrywkę wystawiasz swojego trenera do walki trenerów. Stawką pojedynku są 3 punkty dla twojego trenera tzn. jeśli twój trener wygra walkę trenerów (zdobędzie więcej punktów od trenera przeciwnika), otrzymuje 3 punkty do dorobku drużyny Megaligi. Jeśli wybrałeś tą zagrywkę, a twój trener uzyskał tyle samo lub mniej punktów od trenera przeciwnika wówczas nie otrzymujesz 3 punktów od Pijanego Cieślaka.  W sytuacji w której dwóch trenerów wybierze ww. zagrywkę wówczas obaj stają do walki trenerów i ten który w niej zwycięży zdobywa 3 punkty.

Typer (koszt: 3)

Kto z nas nie próbował swoich sił w STS’ach niech pierwszy rzuci kamień! Wybierasz jednego zawodnika ze swojego składu meczowego i typujesz ile punktów (wraz z bonusami) zdobędzie w każdym z biegów 1-5. Za każdy poprawny typ w danym biegu otrzymujesz jeden punkt do swojego dorobku punktowego. Przykład skorzystania z zagrywki: Typer Woffinden 3,3,2,3,2*

UWAGA! Zgodnie z zasadami tą zagrywkę możesz także stosować w danej kolejce Megaligi nawet na dwóch zawodników.

Taktyczna (koszt: 3)

W ramach tej zagrywki wszystkie 6-te starty twoich zawodników są liczone podwójnie i doliczają się do wyniku twojej drużyny. Są to punkty zdobyte z zagrywki. Nie podwajają indywidualnej punktacji zawodników.

UWAGA! Zagrywka nie łączy się z Gwarancją Starów tzn. punkty przyznane za 6 bieg zawodnikowi na podstawie Gwarancji Startów nie są następnie liczone podwójnie w ramach zagrywki Taktyczna

Medium (koszt: 3)

A co jeśli Twój zawodnik wybrany w drafcie z numerem 1 lub 2 dozna kontuzji która wyłączy go z jazdy w Twojej drużynie? Nie bój żaby mamy dla Ciebie zagrywkę Medium.

Warunek konieczny: musisz takiego zawodnika wystawić do składu pod numerem 4 lub 5. A co w zamian: Zagrywka ta sumuje wszystkie trzecie starty każdego zawodnika wystawionego wyłącznie w podstawowym  składzie na mecz tj. zawodników z nr startowymi 1,2,3,4 lub 5 (z wyłączeniem oczywiście Twojego kontuzjowanego zawodnika, którego wystawiasz pod numerem 4 lub 5). Możesz zdobyć nawet do 12 punktów!

UWAGA! Nie bierze się pod uwagę startów/punktów zawodników rezerwowych, którzy wskoczyliby do składu na podstawie innej zagrywki. Tyko zawodnicy z podstawowego składu drużyny wystawionego na mecz Megaligi biorą udział w podliczeniu. Do Medium nie liczy się także punktacja zdobyta przez zawodnika za 3 bieg z podstawowego składu z Gwarancji Startu (jeśli w meczu Ekstraligowym pojechał tylko 2 biegi).