MEGALIGA 2024!

Rok 2024 w Megalidze będzie wyjątkowy, nie tylko z powodu 25 rocznicy wejścia Polski do NATO, 20 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej czy faktu, iż papież rok 2024 ogłosił rokiem modlitwy. Otóż wyjątkowo będzie dlatego, że w tym roku do Megaligi wracają emocje związane z cyklem Grand Prix. Zapraszam Wszystkich chętnych trenerów do uczestnictwa w obu rozgrywkach na naszej platformie. A skoro będzie więcej pracy i emocji to oczywiście należą się też porządne nagrody. Tradycyjnie w cyklu Megaliga nagrody to bilety na GP dla zwycięzców grup oraz kolekcjonerska flacha dla zdobywcy tytułu Mistrza Megaliga 2024. Nagroda dla zwycięzcy cyklu Grand Prix Megaliga 2024 to nagroda finansowa 5000zł. Powodzenia!

GRAND PRIX MEGALIGA 2024

W tym roku pierwszy raz wręczymy dwa trofea: Grand Prix Megaliga 2024 oraz Mistrzostwo Megaliga 2024. Zasady uczestnictwa w cyklu GP Megaliga 2024 są bardzo proste. Z góry każdy trener został do nich zapisany a jego rola będzie polegała na trafnym obstawianiu miejsc jakie poszczególni uczestnicy GP 2024 zajmą w danym turnieju w cyklu. Nagroda jest zacna więc warto powalczyć: 5000zł dla zdobywcy tytułu Grand Prix Megaliga 2024.

W cyklu w tym roku mamy 15 stałych uczestników oraz jedną dziką kartę w każdym turnieju. Są to: Bartosz Zmarzlik (Polska), Fredrik Lindgren (Szwecja), Martin Vaculik (Słowacja), Jack Holder (Australia), Leon Madsen (Dania), Robert Lambert (Wielka Brytania), Dan Bewley (Wielka Brytania), Jason Doyle (Australia), Tai Woffinden (Wielka Brytania), Mikkel Michelsen (Dania), Andzejs Lebedevs (Łotwa), Kai Huckenbeck (Niemcy), Dominik Kubera (Polska), Szymon Woźniak (Polska), Jan Kvech (Czechy) i Wild Card. Ich miejsca w turniejach będziecie typować. Oczywiście od razu wyjaśniam, że w przypadku np. dzwona Madsena i wejścia w jego miejsce w danym turnieju rezerwowego, nadal będziecie typować miejsce w turnieju Madsena (wybierać Madsena) ale oczywiście liczył się będzie wynik rezerwowego w danym turnieju.

Jak to działa? Każdy trener z Megaligi obstawia miejsca tych 16 zawodników w każdym z 10 turniejów Grand Prix. Te turnieje to:

 1. 27 kwietnia – Gorican (Chorwacja)
 2. 11 maja – Warszawa (Polska)
 3. 18 maja – Landshut (Niemcy)
 4. 01 czerwca – Praga (Czechy)
 5. 15 czerwca – Malilla (Szwecja)
 6. 29 czerwca – Gorzów Wielkopolski (Polska)
 7. 17 sierpnia – Cardiff (Wielka Brytania)
 8. 31 sierpnia – Wrocław (Polska)
 9. 14 września – Vojens (Dania)
 10. 28 września – Toruń (Polska)

Czas na obstawianie w danym turnieju macie to pierwszego wyścigu danego turnieju. W zakładce Grand Prix/Typuj po zalogowaniu się na swój profil możecie typować miejsce danego zawodnika w poszczególnym turnieju. Wybieracie miejsca od 1 do 16, klikacie na dole strony przycisk typuj i gotowe. Z pomocą przychodzi też system bo jeśli przez przypadek wytypujecie to samo miejsce dla dwóch zawodników lub nie wskażecie danego miejsca to pojawia się komunikat to treści: „Nie wytypowałeś wszystkich zawodników lub to samo miejsce podałeś wielokrotnie. Spróbuj jeszcze raz”.

A teraz jak wygląda punktacja w danym turnieju:

 • za dobre obstawienie każdego z miejsc w całym turnieju (1-16) jest 1 punkt dla trenera za każde poprawnie wytypowane miejsce danego zawodnika w klasyfikacji końcowej danego turnieju
 • za dobre wytypowanie zawodników którzy awansują do półfinałów (1-8) jest 1 punkt za każdego dobrze wytypowanego półfinalistę
 • za dobre wytypowanie zawodników którzy awansują do finału (1-4) jest 1 punkt za każdego dobrze wytypowanego finalistę
 • za dobre obstawienie 1 miejsca w turnieju jest dodatkowo 1 punkt

Dla przykładu: Jeśli Bartek wygra zawody w Toruniu, a ty ustawiłeś go na pozycji 1 to otrzymujesz za samego Bartka 4 punkty (za końcową pozycję, za awans do półfinału, finału i zwycięstwo w turnieju); Inny przykład: jeśli Bartek zajmie 3 miejsce w Toruniu a ty ustawiłeś go na pozycji 1 to otrzymujesz za samego Bartka 2 punkty (za awans do półfinału i finału).

Good luck!

MISTRZOSTWA MEGALIGA 2024

GRACZE i TROFEUM

Gracze Megaligi wcielają się w role trenerów żużlowych dlatego w „zasadach” gracz określany jest jako trener. Bazą dla Megaligi są zawodnicy z Ekstraligi żużlowej, ale bezsprzecznie ma ona własną tożsamość i jest bardziej szlachetna od niejednej butelki whisky. W tym roku ponownie przyznajemy alkoholowo-żużlowe nagrody i tak zawodnicy którzy rundę zasadniczą zakończą na pierwszych miejscach w swoich ligach, otrzymają po 2 bilety każdy w najlepszym sektorze na Trybunie Głównej na GP Toruń 2024!

Dla zwycięzcy Megaliga 2024 przygotowałem jedną z moich ulubionych pozycji: stworzono tylko 120 butelek, alkohol, który do nich trafił, leżakował przez 30 lat w beczkach po Sherry począwszy od 1985 roku (rok moich urodzin) i w 2015 roku stworzył jedną z ciekawszych edycji limitowanych od Glenfiddich. Oprócz faktu, iż jest to rzecz unikatowa ważniejsze jest to że smakuje ona wybornie, jest wyrazista, mocno owocowa a jednocześnie bardzo delikatna na podniebieniu. Jeden z Was skurczybyków się o tym przekona. Glenfiddich Rare Collection 19985 to istny cymes.

W sezonie 2024 uczestnictwo w rozgrywkach Megaligi jest bezpłatne jednakże do tych elitarnych rozgrywek zaproszenie dostało tylko 12 graczy. Zarząd Megaligi w sezonie 2023 drugi rok z rzędu pozostaje w tym samym składzie. Są to: Dolce (Boggias) i Gabbana (Vitoy). Tak w 2024 roku wracamy to starego składu i do zarządu wraca Vitoy, który deklaruje że pozostanie w nim do końca świata i jeden dzień dłużej..

ROZGRYWKI

W sezonie zasadniczym 12 drużyn zostanie umieszczonych w dwóch ligach (Dolce i Gabbana). Drużyny będą ze sobą rywalizowały systemem każdy z każdym: mecz i rewanż oraz część drużyn rozegra ze sobą po 3 mecze. W tym sezonie mamy ponownie 2-stopniowe play-offy w Ekstralidze i my też skusiliśmy się, aby skopiować ten schemat w Megaliga 2024. Także jedziemy rundę zasadniczą, a następnie po 3 najlepsze drużyny z każdej z grup awansują do fazy Play-in i tam 1 drużyna z ligi Dolce zmierzy się z 3 z ligi Gabbana i na odwrót, zaś drużyny z 2 miejsc zagrają dwumecz ze sobą. Do fazy Play-off awansują zwycięzcy tych par w dwumeczach i jeden lucky looser (który przegra najmniejszą różnicą punktów). Uwaga! Draft na fazę zasadniczą i play-in mamy tylko jeden więc już na etapie draftu marcowego musicie spróbować przewidzieć kto w Ekstralidze ma najmniejsze szanse na Play-in, abyście nie musieli być skazani na korzystanie z zagrywki Awatar. Pewnie zastanawiacie się co się stanie jak obaj trenerzy którzy będą mierzyli się w fazie Play-in, będą mieli w składzie np. Bartka… nic się nie stanie, każdy z nich wystawi sobie po Bartku do rywalizacji 😉

Nasza runda Play-off rozegrana zostanie na zasadach podobnych do 2 rundy Play-off w Ekstralidze: Po fazie Play-in w półfinale spotka się ze sobą najlepsza dotychczas drużyna z obu poprzednich faz (ta która miała łączny najlepszy wynik zwycięstw w fazie zasadniczej i Play-in) z lucky looserem, a dwie pozostałe powalczą ze sobą o finał. Ta rywalizacja wyłoni podium sezonu oraz zdecyduje o kolejnych miejscach w tabeli Megaliga 2024. Przed play-off rozgrywany jest nowy draft, spośród zawodników tych drużyn które przejdą do fazy Play-off PGE Ekstraligi.

DRAFT

W tym roku ponownie o kolejności w drafcie zadecyduje specjalnie zaprojektowana maszyna losująca. Każdy z trenerów w dniu losowania miejsca w drafcie, loguje się na swoje konto i w zakładce „draft/runda zasadnicza” gdzie pojawi się przycisk LOSUJ, dokonuje wyboru miejsca w drafcie. Po naciśnięciu przycisku LOSUJ jego drużyna otrzyma pozycje z której rozpocznie draft (pozycja 1 do 6). Następnie zawodników wybieramy według łańcucha 1,2,3,4,5,6,6,5,4,3,2,1,1,2,3,4,5,6,6,5… itd. W zakładce draft/runda zasadnicza danemu trenerowi wyświetli się możliwość wyboru zawodnika jeśli akurat będzie jego kolej. W tym roku każdy trener ma możliwość wyboru do 7 zawodników w drafcie. W tym roku losowanie pozycji w drafcie odbędzie się już 21 marca (czwartek) o 20.00, aby każdy mógł zastanowić się na strategią „składową” na rundę zasadniczą i Play-in. Draft uruchomimy 3 kwietnia o 20.00!

Pozostali zawodnicy, nie wybrani przez któregokolwiek trenera w drafcie, będą należeć do tzw. Giełdy, a z jej puli, w ramach zagrywki Rezerwa Giełda, trener będzie mógł wybrać zawodnika jako rezerwowego do swojego składu. Udanego draftu!

Uwaga! W drafcie jest też przycisk PAS – wybór tego przycisku oznacza że opuszczacie swoją kolejkę i wybierać może następny po Was.

BRAK WYSTAWIENIA SKŁADU MECZOWEGO

Walkower nie przysługuje drużynie której rywal spóźnił się z wystawieniem składu do regulaminowego czasu. Trener, który nie wystawi składu na czas zostanie wyręczony przez automat tzn. skład zostanie wystawiony w oparciu o jego pierwszych pięciu zawodników wybranych w drafcie, bez zagrywek, a jedyne funkcje jakie zostaną przyporządkowane jego zawodnikom to funkcje: Lider, Joker i Kapitan.

PUNKTACJA MECZOWA

Za wygrany mecz drużyna zdobywa 2 pkt. W przypadku remisu dochodzi do podziału punktów po 1 pkt. W przypadku tej samej ilości punktów o wyższej pozycji w tabeli decyduje suma małych punktów zdobytych w dotychczasowych meczach.

W tym roku ponownie przyznawane są bonusy (+1 pkt) dla lepszej drużyny w dwumeczu lub trójmeczu Megaligowym (w przypadku trójmeczu o przyznaniu bonusa decyduje łączna liczba małych punktów zdobytych w trzech pojedynkach).

PUNKTACJA INDYWIDUALNA

Podstawowy dorobek punktowy zawodnika to suma jego punktów i bonusów na torze. Ponadto o ostatecznej zdobyczy decydują zastosowane zagrywki i przydzielone funkcje. Uwaga! W sezonie 2024 pojedynczy zawodnik ze wszystkich zastosowanych na niego zagrywek i funkcji nie może zdobyć więcej niż 10 punktów. Dla przykładu: Jeśli Woffinden jest L,P,MKC i ma NCD i z każdej z tych funkcji uzyska po 4 punkty to i tak łączna liczba przyznanych mu punktów wyniesie 10. Ograniczenie 10-punktowe dotyczy indywidualnych zagrywek na zawodników a nie tych wybieranych dla całej drużyny lub trenera (jak np. Pijany Cieślak). W tym miejscu dodam, że najpierw zawsze liczymy punkty zawodnika z funkcji a dopiero potem z zagrywek czyli jeśli zdobędzie np. 8 punktów z funkcji i kolejne 8 z zagrywek to liczmy mu 8 punktów z funkcji i 1 z zagrywek. Funkcje są zawsze nad zagrywkami w tym elemencie zasad. Do punktacji wlicza się maksymalnie 7 startów.

SKŁAD MECZOWY

Przed sezonem, wybierając w Drafcie swoich zawodników trenerzy budują kadrę zespołu. Spośród wybranych zawodników przed każdą kolejką należy ustawić i podać skład na mecz oraz dobrać odpowiednie zagrywki trenera. Czas na wystawienie składu upływa w chwili rozpoczęcia pierwszego meczu. W czasie trwania kolejki można przeprowadzić zmiany w składzie ale tylko tych zawodników których mecze jeszcze nie zostały rozpoczęte. Oczywiście zmieniony zawodnik, wprowadzany w czasie kolejki również nie może mieć za sobą rozegranego meczu.

Skład na mecz to 5 zawodników.

UWAGA! W sezonie 2024 ponownie w składzie meczowym musi znaleźć się zawodnik do 24 roku życia (Ekstraligowy Junior lub zawodnik U24). Zwróćcie na to uwagę przy drafcie. Pod nr 6 znajdzie się JEŻDŻĄCY TRENER którego dorobek punktowy będzie zasilany przez poszczególnych zawodników ze składu. Aby móc wystawić do meczu REZERWOWEGO należy wybrać przed danym meczem konkretną zagrywkę, która to umożliwia. Każdy trener na pozycje 1,2,3 w swoim składzie wybiera zawodników funkcyjnych tj. odpowiednio LIDERA, JOKERA i KAPITANA. W sezonie 2024, w każdej kolejce Megaligi, trener będzie także wybierał zawodników funkcyjnych, którym nie będzie wskazywał pozycji w składzie. Będą to zawodnicy o pseudonimach: PRIMUS NOMINATUS (PN), KRÓL BONUSÓW (KB) oraz PRZEŁOŻONY (P). UWAGA! Lider, Joker, Kapitan może być PN, KB lub P, ale każdy z nich może pełnić tylko jedną z tych funkcji (tzn. Kapitan może być PN, ale nie może być łącznie PN, KB i/lub P. Zaznaczam, że zawodników funkcyjnych i ich punktów zdobytych dzięki ich funkcjom w żaden sposób nie łączymy z zagrywkami i punktami zdobytymi z tych zagrywek, chyba że zostało to wyraźnie opisane przy danej zagrywce (patrz np. Gwarancja Startów).

Lider

Lider to zawodnik wystawiony w składzie pod numerem 1. W przypadku dwucyfrowej zdobyczy punktowej (punkty na torze + bonusy) otrzymuje on dodatkowe punkty:
– za 11 pkt +1 pkt
– za 12 pkt +2 pkt
– za 12* pkt +3 pkt
– za 14 pkt +4 pkt
– za 15 i więcej pkt +5 pkt

Joker

Jokerem w składzie jest zawsze zawodnik z numerem 2. Jego zdobycz punktowa (bez modyfikatorów) z pierwszego i ostatniego startu jest liczona podwójnie (punkty na torze + bonusy)
przykład:

 1. Brady Kurtz (3,2,1,3,1*) 11 + 5 = 16

Kapitan

Kapitanem jest zawodnik z numerem 3. Każdy wyznacza kapitana i toczy on pojedynek z kapitanem rywala. Stawką pojedynku są 4 punkty tzn. trener, którego kapitan wygra walkę kapitanów (zdobędzie więcej punktów meczowych meczu Ekstraligi z bonusami włącznie), otrzymuje 4 punkty do swojego dorobku.

Primus Nominatus (PN)

Wybierając skład w komentarzu do składu i zagrywek (wskaż w tym polu nazwisko zawodnika i przy nim litery „PN”) wskazujesz który zawodnik z Twojego składu meczowego, który w danej kolejce jedzie mecz u siebie, otrzyma podwójną zdobycz punktową za wszystkie punkty wraz z bonusami zdobyte w biegach nominowanych w meczu Ekstraligowym – punkty te zostają doliczone do dorobku Twojego zawodnika.

Król Bonusów (KB)

Wybierając skład w komentarzu do składu i zagrywek (wskaż w tym polu nazwisko zawodnika i przy nim litery „KB”) wskazujesz który zawodnik z Twojego składu meczowego będzie królem polowania na bonusy Ekstraligowe. Przemyśl swój wybór bo do dorobku zawodnika otrzymasz extra punkt za każdy bonus zdobyty przez tego zawodnika. Punkty zdobyte przez Króla Bonusów nie zwiększają dorobku Lidera, Kapitana lub Jokera.

Przełożony (P)

<pWybierając skład w komentarzu do składu i zagrywek (wskaż w tym polu nazwisko zawodnika i przy nim litery „P”) wskazujesz zawodnika z Twojego składu meczowego, który za swój ostatni bieg przed Ekstraligowymi biegami nominowanymi otrzyma podwójną liczbę punktów (bez bonusów; Junior z bonusami) i są doliczane do dorobku punktowego twojego zawodnika. Dla jasności sprawy: punkty zdobyte przez Przełożonego nie zwiększają dorobku Lidera lub Jokera (tzn. np. jeśli LIDER Woffinden zdobędzie 12 punktów + 2 punkty jako Przełożony to jako LIDER otrzyma nadal 2 punkty).

Jeżdżący Trener

Pod numerem 6 w składzie znajduje się Jeżdżący Trener czyli każdy gracz prowadzący swoją drużynę. Na jego dorobek punktowy składa się suma punktów pozostałych zawodników przy założeniu że:
– 1 start trenera jest 1 biegiem zawodnika z nr 1
– 2 start trenera jest 2 biegiem zawodnika z nr 2
– 3 start trenera jest 3 biegiem zawodnika z nr 3
– 4 start trenera jest 4 biegiem zawodnika z nr 4
– 5 start trenera jest 5 biegiem zawodnika z nr 5

UWAGA! Żadnej z zagrywek, poza zagrywką Pijany Cieślak, nie możemy stosować bezpośrednio na trenera.

ZAGRYWKI

Podając skład do każdego meczu gracz za każdym razem ma prawo wyboru swojego zestawu zagrywek które zwiększają znacznie możliwości punktowania całej drużyny. Każda zagrywka ma swoją wartość (koszt) a każdy trener otrzymuje pulę 18 punktów do wykorzystania na ich zakup. Każdą zagrywkę można w ramach posiadanych punktów w jednej kolejce kupować maksymalnie 2 razy, przy czym jeśli zdecydujesz się na wybór zagrywki Rezerwa Giełda (lub Rezerwa) to z zagrywki Rezerwa (lub Rezerwa Giełda) możesz skorzystać tylko raz. UWAGA! W tym sezonie ponownie punkty niewykorzystane w danej kolejce nie przechodzą na następną kolejkę/kolejki (w gwoli ścisłości: jeśli z 18 pkt. wykorzystałeś 12 pkt. to w następnej kolejce znowu możesz wykorzystać 18 pkt). Punkty niewykorzystane w pierwszej części sezonu nie mogą być wykorzystane w rundzie rewanżowej.

Gwarancja Startów (koszt: 3)

Wybierz zawodnika ze składu – U24 lub seniora, jak wolisz. Jeśli pojedzie mniej niż 5 razy jego starty zostaną uzupełnione do 5-ciu taką wartością punktową jaką zdobył w swoim ostatnim starcie (z bonusami biegowymi). Punkty zdobyte w ramach Gwarancji Startów liczą się do dorobku KRÓLA BONUSÓW, KAPITANA, LIDERA. Przykład: Wybrałeś GS dla Woffindena który jest LIDEREM i KRÓLEM BONUSÓW. Jego punktacja w meczu Ekstraligi: 3,2,2,2*. Jego punktacja w meczu Megaligi: 3,2,2,3,3 (GS) + 3 punkty za LIDERA

UWAGA! Jeśli np. twój zawodnik wystawiony pod numerem 5 uzyskał punkty z Gwarancji Startów za bieg nr 5, wówczas te punkty również zasilą konto Jeżdżącego trenera.

Remis (koszt: 3)

Bonus +4 pkt dla każdego twojego zawodnika który weźmie udział w remisowym meczu

Rezerwa (koszt: 3)

Wystaw zawodnika rezerwowego (do 24 lat lub seniora). Rezerwowy senior/U24 zastąpi najsłabszego seniora/U24 w Twoim składzie. Zawodnik ten będzie przejmował miejsce poprzednika z jego trzema funkcjami ( przejmuje po nim rolę LIDERA, JOKERA, KAPITANA), ale w sezonie 2024 ponownie nie działają na niego te same zagrywki jakie działały na jego poprzednika oraz PN, KB i P.

Rezerwa Giełda (koszt: 3)

Wystaw zawodnika rezerwowego z Giełdy (tj. któregokolwiek zawodnika który nie został wybrany w drafcie przez którąkolwiek drużynę w Twojej grupie). Rezerwowy senior/U24 zastąpi najsłabszego seniora/U24 w Twoim składzie. Zawodnik ten będzie przejmował miejsce poprzednika z jego trzema funkcjami ( przejmuje po nim rolę LIDERA, JOKERA, KAPITANA), ale w sezonie 202 nadal nie działają na niego te same zagrywki jakie działały na jego poprzednika oraz PN, KB i P.

Mortal Kombat Combo (koszt: 3)

Wybierając tą zagrywkę podwoisz liczbę punktów, które zdobył Twój Lider w ramach swojej funkcji. Punkty te zostaną doliczone do łącznego dorobku Twojej drużyny Megaligi, do maksymalnie +4. Dla przykładu: jeśli wybrałeś tą zagrywkę a Twój Tajski zdobywa 15 punktów jako Lider to jego łączny wynik to: 15 + 2 (Lider) + 4 (MKC).

Muchomor (koszt: 3)

Wybierając tą zagrywkę wrzucasz czerwoną bombę w białe kropy do koszyka z punktami swojego przeciwnika. Wszystko to działa w taki sposób, że jeśli wszyscy zawodnicy Twojego przeciwnika przywiozą łącznie cztery „0” w meczu Ekstraligi to Ty otrzymujesz extra 4 punkty do dorobku swojej drużyny.

NCD/NCD8(koszt: 3)

W tym roku koniec z NCD przyporządkowanym do Kapitana. Teraz musisz sobie kupić szansę na punkty z NCD dla konkretnego zawodnika – myślę jednak że warto bo jeśli trafisz to Twój zawodnik dorzuci 4 punktów do swojego łącznego dorobku punktowego. Wybierz zawodnika i przypisz mu NCD. W sezonie 2024 mamy nowość: masz możliwość wyboru standardowej zagrywki NCD lub NCD8. Jeśli zdecydujesz się na tą drugą, a Twój zawodnik uzyska najlepszy czas to otrzymasz 8 punktów, jeśli jednak się pomylisz to od wyniku Twojej drużyny odejmiemy 4 punkty. W sytuacji w której skorzystasz z zagrywki NCD8 wówczas punkty uzyskane za nią nie wliczają się do limitu 10 punktów z zagrywek/funkcji dla zawodnika. Może warto podjąć ryzyko.

Spartacus (koszt: 3)

Dostępne od 2 kolejki ! Ta zagrywka to mój hołd dla Kirka Douglasa, fantastycznego aktora ale i mojego wieloletniego przyjaciela. Spartacus to underdog który postawił się wielkiemu Rzymowi. A zagrywka polega na tym, że wskazujesz zawodnika ze składu swojej drużyny Megaligi i przeciwstawiasz go wybranemu przez siebie zawodnikowi swojego przeciwnika w meczu Megaligi. Jeśli Twój zawodnik zdobędzie więcej punktów (w przypadku tej zagrywki liczymy wszystkie punkt zawodnika wraz z bonusami) w meczu Ekstraligi od swojego przeciwnika to otrzymujesz 3 punkty do dorobku swojej drużyny Megaligi. Warunek: zawodnik przeciwko któremu występujesz musi mieć co najmniej 0,12 punktu większą aktualną średnią biegopunktową w aktualnym sezonie Ekstraligi (za SportoweFakty).

Przykład: Wystawiasz Protasa na Janowskiego bo przed najbliższą kolejką Janowski ma średnią 1,75 a Protas 1,45. Janowski jedzie 1,3,3,1,0 a Protas 1,3,3,1,1. Brawo zgarniasz 3 punkty!

Pijany Cieślak (koszt: 3)

Wystaw swojego trenera do walki Jeżdżących Trenerów. Wybierając tą zagrywkę wystawiasz swojego trenera do walki trenerów. Stawką pojedynku są 4 punkty dla twojego trenera tzn. jeśli twój trener wygra walkę trenerów (zdobędzie więcej punktów od trenera przeciwnika), otrzymuje 4 punkty do dorobku drużyny Megaligi. Jeśli wybrałeś tą zagrywkę, a twój trener uzyskał tyle samo lub mniej punktów od trenera przeciwnika wówczas nie otrzymujesz 4 punktów od Pijanego Cieślaka. W sytuacji w której dwóch trenerów wybierze ww. zagrywkę wówczas obaj stają do walki trenerów i ten który w niej zwycięży zdobywa 4 punkty.

Brudna Pała (koszt: 3)

Wybierz 4 liderów drużyn Ekstraligowych, które jadą kolejkę wyjazdową. Każdy wybrany przez Ciebie lider, który zdobędzie najwięcej punktów (wraz z bonusami) dla swojej drużyny Ekstraligi przyniesie dodatkowy punkt do dorobu Twojej drużyny Megaligi. Żeby nie było tak łatwo – jeśli się pomylisz co do lidera to tracisz jeden punkt. Nie martw się jednak – nigdy nie otrzymasz ujemnej liczby punktów – jeśli trafisz jednego lidera a trzech nie to masz po prostu zero punktów.

Przykład zagrywki:

BP Pawlicki, Zmarzlik, Madsen, Grisza

Leszno, Gorzów, Częstochowa i Lublin jadą mecz na wyjeździe, Ty wybierasz za liderów: Pawlickiego, Zmarzlika, Madsena i Griszę. Trzech z nich ma najwięcej punktów w swoich drużynach Ekstraligowych – Ty otrzymujesz 2 punkty. Uwaga! Jeśli któryś z wybranych przez Ciebie liderów ex aequo będzie miał tyle samo punktów co inny zawodnik z jego drużyny Ekstraligowej to nadal otrzymujesz jeden punkt. W sezonie 2024 mamy nowość: w sytuacji w której trafisz 2 liderów z 4 to otrzymasz jeden punkt do wyniku swojej drużyny.

Paulo Sousa (koszt: 3)

W ramach tej zagrywki możesz otrzymać 4 punkty do dorobku swoje drużyny Megaligi jeśli twoi zawodnicy będą mieli więcej zwycięskich (zakończonych 3-ką lub 2*) biegów od zawodników Twojego przeciwnika w danym meczu Megaligi. Może Święty Paulo z Rio pomoże. Spróbuj.

Ryszard Kowalski (koszt: 3)

Poproś o pomoc Rysia Kowalskiego dla któregoś ze swoich zawodników. Wybierając tą zagrywkę dla któregoś ze swoich zawodników sprawiasz że każda zdobyta przez niego jedynka (1) da Tobie dodatkowy punkt. Te punkty będą liczone do wyniku Twojej drużyny Megaligi.

Przykład: wybierasz RK Miedziński a Miedziak jedzie w meczu Ekstraligi: 1,2,1*,1 więc w meczu Megaligi jedzie otrzymuje dodatkowe 2 punkty do dorobku drużyny Megaligi

Typer (koszt: 3)

Wybierasz jednego zawodnika ze swojego składu meczowego lub składu Twojego przeciwnika w danej kolejce i typujesz ile punktów (bez bonusów) zdobędzie w meczu Ekstraligi w biegach 1-4. Uwaga! Masz dwa strzały. Jeśli trafisz to zarabiasz 4 punkty do dorobku swojej drużyny Megaligi. Przykład skorzystania z zagrywki: Typer Woffinden 10/13 – jeśli Woffi zdobędzie 10 lub 13 punktów to masz 4 punkty extra do dorobku swojej drużyny Megaligi! Uwaga! Nowością w tym sezonie jest możliwość wyboru Typer dla któregokolwiek zawodnika z drużyny Twojego przecwnika w aktualnej kolejce Megaligi.

Oczywiście jeśli zawodnik nie wyjedzie w ogóle na tor a ty wskażesz np. 0/1 to nie otrzymasz punktów za zagrywkę.

UWAGA! Zgodnie z zasadami tą zagrywkę możesz także stosować w danej kolejce Megaligi nawet na dwóch zawodników.

Taktyczna (koszt: 3)

W ramach tej zagrywki wszystkie 6-te starty twoich zawodników są liczone podwójnie i doliczają się do wyniku twojego zawodnika (w sezonie 2024 ponownie będą liczone do limitu 10 punktów jakie zawodnik może zdobyć z zagrywek i funkcji). Są to punkty zdobyte z zagrywki. Nie podwajają indywidualnej punktacji zawodników.

Awatar (koszt: 3)

A co jeśli Twój zawodnik wybrany w drafcie dozna kontuzji która wyłączy go z jazdy w Twojej drużynie? Nie bój żaby mamy dla Ciebie zagrywkę Awatar.

W sezonie 2024 ponownie nie ma obowiązku wystawienia takiego zawodnika pod numerem 4 lub 5 a możesz go wstawić pod numerami 1 do 5. Ponadto od 2024 roku zagrywka dotyczy każdego Twojego zawodnika który z jakiegokolwiek powodu nie jedzie w Twoim składzie (np. jego drużyna Ekstraligowa nie awansowała do fazy Play-in).

Jeżeli Twój kluczowy (dla przykładu Tai) zawodnik zaliczy dzwona lub po prostu wypadnie ze składu, to masz możliwość dobrać na ten mecz zawodnika, którego średnia biegowa jest równa lub niższa od twojego kontuzjowanego zawodnika, na dzień przed rozpoczęciem kolejki w której ten mecz się odbywa, według danych ze Sportowe Fakty. Nie możesz korzystać jedynie z zawodników twojego aktualnego przeciwnika. Wybranemu zawodnikowi możesz za to przypisywać funkcje i zagrywki jak każdemu zawodnikowi ze swojego nominalnego składu.

Dodatkowa uwaga jeśli twój bazowy zawodnik jedzie mecz u siebie to na Awatara możesz wybrać każdego innego zawodnika (przy zachowaniu zasad opisanych powyżej), jeśli jednak Twój zawodnik miał jechać na wyjeździe to możesz go zamienić na takiego Awatara, który też jedzie mecz na wyjeździe.

Porcelanowy Najman(koszt: 3)

Chyba nie ma innego na tym świecie „sportowca”, który w każdej walce pęka jak porcelana. Ma porcelanową głowę, w niej porcelanową szczękę a głębiej i nieco wyżej porcelanowy mózg. W kanonie naszych zagrywek pojawia się wiec Porcelanowy Najman (PN). W ramach tej zagrywki masz prawo skruszyć jak porcelanę jedną z zagrywek Twojego przeciwnika w danym meczu. Wybierając PN i dopisując do tej zagrywki jedną z dostępnych zagrywek w grze (np. PN GS) odbierasz przeciwnikowi możliwość skorzystania z danej zagrywki. Niezależnie od tego czy Twój przeciwnik wybrał sobie daną zagrywkę wystawiając skład czy też nie to nie będzie w stanie z niej skorzystać (czytaj nie otrzyma z niej punktów).

Jedna ważna uwaga: dwie zagrywki są wyłączone z katalogu możliwych do zablokowania. Są to zagrywki Rezerwa i Awatar.

Koło Fortuny Norbiego(koszt: 3)

Typujemy wyniki poszczególnych zawodników w Typerze i Brudnej Pale, a czemu by tak nie zakręcić kołem fortuny i zobaczyć czy mamy farta obstawiając jak w danym meczu spisze się cała nasza drużyna Megaligowa. Wreszcie jest na to szansa, a działa to tak: wybierasz KFN wśród swoich 6 zagrywek z dopiskiem KFN0-10,10-20,20-30, 30-40 lub KFN40-50 i wyżej. Jeśli wybrałeś KFN0-10 a Twoja drużyna zwycięży lub przegra różnicą od 1 do 10 punktów to otrzymujesz 4 punkty do dorobku swojej drużyny Megaligi w danym meczu. Koło fortuny, nic dodać, nic ująć.

Dolce & Gabbana (koszt: bezcenna)

To jest zagrywka z której mogą korzystać tylko szefowie Megaligi. Jest to tak naprawdę prawo do zwrócenia się do trenera który jawnie wystawia „rezerwowy” lub niepełny skład celem odniesienia sromotnej porażki, aby samemu decydować o pozycji różnych drużyn w tabeli Megaliga, aby tenże trener wystawił nominalny, optymalny skład. Jeśli taki trener jednak zdecyduje się na nieczystą grę i w sposób logiczny nie wyjaśni motywów swojego postępowania (np. trener ma 3 zdrowych liderów a wystawia w ich miejsce 3 juniorów, którzy nawet nie wyjadą na tor) dlaczego wystawia, wówczas może grozić mu odjęcie komisyjne pewnej liczby dużych punktów z tabeli ligowej Megaliga.