zasady

MEGALIGA 2021!

GRACZE i TROFEUM

Gracze Megaligi wcielają się w role trenerów żużlowych dlatego w „zasadach” gracz określany jest jako trener. Solą Megaligi są zawodnicy z Ekstraligi żużlowej, ale bezsprzecznie ma ona własną tożsamość i jest bardziej szlachetna od niejednej butelki whisky. Tradycyjnie już w tym roku przyznajemy alkoholowo-żużlowe nagrody i tak zawodnicy którzy rundę zasadniczą zakończą na pierwszych miejscach w swoich ligach, otrzymają po 2 bilety każdy w najlepszym sektorze na Trybunie Głównej na GP Toruń 2021! Dla zwycięzcy Megaliga 2021 przygotowaliśmy za to specjalnie wyselekcjonowaną butelkę whisky z wielkiej kolekcji Dolce’go. W tym roku będzie to Glenfiddich Winter Storm czyli crème de la crème z oferty destylarni Glenfiddich. Jest to whisky dojrzewające w beczce minimum 21 lat a do tego finiszowanie w beczkach po słodkim winie Icewine. Paluchy lizać. Niech wygra lepszy!

Tradycyjnie już w sezonie 2021 uczestnictwo w rozgrywkach Megaligi jest bezpłatne jednakże do tych elitarnych rozgrywek zaproszenie dostało tylko 12 graczy. Zarząd Megaligi w sezonie 2021 w tradycyjnych składzie. Są to: Dolce (Boggias) i Gabbana (Vitoy).

ROZGRYWKI

W sezonie zasadniczym 12 drużyn zostanie umieszczonych w dwóch ligach (Dolce i Gabbana). Drużyny będą ze sobą rywalizowały systemem każdy z każdym: mecz i rewanż oraz cześć drużyn rozegra ze sobą po 3 mecze.
Po fazie zasadniczej 2 drużyny z każdej z lig trafiają do fazy play-off która rozegrana zostanie na zasadach podobnych do Ekstraligowych i wyłoni podium sezonu oraz zdecyduje o kolejnych miejscach w tabeli. W każdej grupie play-off rozgrywany jest nowy draft, spośród zawodników tych drużyn które przejdą do play-offów PGE Ekstraligi.

DRAFT

W tym roku o kolejności w drafcie zadecyduje specjalnie zaprojektowana maszyna losująca. Każdy z trenerów w dniu losowania miejsca w drafcie, loguje się na swoje konto i w zakładce „draft/runda zasadnicza” gdzie pojawi się przycisk LOSUJ, dokonuje wyboru miejsca w drafcie. Po naciśnięciu przycisku LOSUJ jego drużyna otrzyma pozycje z której rozpocznie draft (pozycja 1 do 6). Następnie zawodników wybieramy według łańcucha 1,2,3,4,5,6,6,5,4,3,2,1,1,2,3,4,5,6,6,5… itd. W zakładce draft/runda zasadnicza danemu trenerowi wyświetli się możliwość wyboru zawodnika jeśli akurat będzie jego kolej. As simple as that!

Udanego draftu zatem!

Uwaga! W drafcie jest też przycisk PAS – wybór tego przycisku oznacza że opuszczacie swoją kolejkę i wybierać może następny po Was.

Uwaga !! Nie wykluczamy także draftu uzupełniającego w połowie sezonu jeśli w lidze pojawi się zgraja ciekawych Gości.

BRAK WYSTAWIENIA SKŁADU MECZOWEGO

W sezonie 2021 walkower nie przysługuje drużynie której rywal spóźnił się z wystawieniem składu do regulaminowego czasu. Trener, który nie wystawi składu na czas zostanie wyręczony przez automat tzn. skład zostanie wystawiony w oparciu o jego pierwszych pięciu zawodników wybranych w drafcie, bez zagrywek.

PUNKTACJA MECZOWA

Za wygrany mecz drużyna zdobywa 2 pkt. W przypadku remisu dochodzi do podziału punktów po 1 pkt.
W przypadku tej samej ilości punktów o wyższej pozycji w tabeli decyduje suma małych punktów zdobytych w dotychczasowych meczach.

W tym roku ponownie przyznawane są bonusy (+1 pkt) dla lepszej drużyny w dwumeczu lub trójmeczu Megaligowym (w przypadku trójmeczu o przyznaniu bonusa decyduje łączna liczba małych punktów zdobytych w trzech pojedynkach).

PUNKTACJA INDYWIDUALNA

Podstawowy dorobek punktowy zawodnika to suma jego punktów (bez bonusów – poza Juniorem o czym mowa poniżej) wywalczonych na torze. Ponadto o ostatecznej zdobyczy decydują zastosowane zagrywki i przydzielone funkcje. W sezonie 2020 mamy następujący podział: Seniornie otrzymuje punktów za bonusy, chyba, że skorzysta z odpowiedniej zagrywki lub nasz zawodnik to Król Bonusów; Juniorotrzymuje punkty za bonusy i są one liczone tak jak w sezonie 2019, jeśli dodatkowo wybierzesz dla niego zagrywkę lub funkcję KB to każdy jego bonus może się podwajać a nawet potrajać! Do punktacji wlicza się maksymalnie 7 startów.

SKŁAD MECZOWY

Przed sezonem, wybierając w Drafcie swoich zawodników trenerzy budują kadrę zespołu. Spośród wybranych zawodników przed każdą kolejką należy ustawić i podać skład na mecz oraz dobrać odpowiednie zagrywki trenera. Czas na wystawienie składu upływa w chwili rozpoczęcia pierwszego meczu. W czasie trwania kolejki można przeprowadzić zmiany w składzie ale tylko tych zawodników których mecze jeszcze nie zostały rozpoczęte. Oczywiście zmieniony zawodnik, wprowadzany w czasie kolejki również nie może mieć za sobą rozegranego meczu.

Skład na mecz to 5 zawodników.

UWAGA! W sezonie 2021 ponownie nie ma obowiązku wystawiania juniora w składzie.
Pod nr 6 znajdzie się JEŻDŻĄCY TRENER którego dorobek punktowy będzie zasilany przez poszczególnych zawodników ze składu. Aby móc wystawić do meczu REZERWOWEGO należy wybrać przed danym meczem konkretną zagrywkę, która to umożliwia.
Każdy trener na pozycje 1,2,3 w swoim składzie wybiera zawodników funkcyjnych tj. odpowiednio LIDERA, JOKERA i KAPITANA. W sezonie 2020, w każdej kolejce Megaligi,  trener będzie także wybierał zawodników funkcyjnych, którym nie będzie wskazywał pozycji w składzie. Będą to zawodnicy o pseudonimach: PRIMUS NOMINATUS (PN), KRÓL BONUSÓW (KB) oraz PRZEŁOŻONY (P). UWAGA! Lider, Joker, Kapitan może być PN, KB lub P, ale każdy z nich może pełnić tylko jedną z tych funkcji (tzn. Kapitan może być PN, ale nie może być łącznie PN, KB i/lub P. Zaznaczam, że zawodników funkcyjnych i ich punktów zdobytych dzięki ich funkcjom w żaden sposób nie łączymy z zagrywkami i punktami zdobytymi z tych zagrywek, chyba że zostało to wyraźnie opisane przy danej zagrywce (patrz np. Gwarancja Startów). Ponadto, ten sam zawodnik, w dwóch następujących po sobie kolejkach, nie może przyjmować tej samej roli (LIDERA, JOKERA lub KAPITANA). Dla jasności: jeśli Madsen był Kapitanem w Twojej drużynie w kolejce 1 to w kolejce drugiej możesz go wystawić już tylko jako Lidera lub Jokera. Jeśli w drugiej kolejce wybierzesz go jako Jokera to w trzeciej kolejce może być tylko Liderem lub Kapitanem.

Lider
Lider to zawodnik wystawiony w składzie pod numerem 1.
W przypadku dwucyfrowej zdobyczy punktowej (punkty na torze bez bonusów – Junior z bonusami) otrzymuje on dodatkowe punkty:
– za 11 pkt +1 pkt
– za 12 pkt +2 pkt
– za 13 pkt +3 pkt
– za 14 pkt +4 pkt
– za 15 i więcej pkt +5 pkt

Joker
Jokerem w składzie jest zawsze zawodnik z numerem 2.
Jego zdobycz punktowa (bez modyfikatorów) z pierwszego i ostatniego startu jest liczona podwójnie (Senior bez bonusów – Junior z bonusami)
przykład:

  1. Brady Kurtz (3,2,1,3,1) 10 + 4 = 14

Kapitan
Kapitanem jest zawodnik z numerem 3. Każdy wyznacza kapitana i toczy on pojedynek z kapitanem rywala.
Stawką pojedynku są 4 punkty tzn. trener, którego kapitan wygra walkę kapitanów (zdobędzie więcej punktów meczowych meczu Ekstraligi bez bonusów, Junior z bonusami), otrzymuje 4 punkty do dorobku drużyny Megaligi.

Primus Nominatus (PN)
W sezonie 2020 wypada rola NBL, a jej miejsce zajmuje Primus Nominatus. Wybierając skład w komentarzu do składu i zagrywek (wskaż w tym polu nazwisko zawodnika i przy nim litery „PN”) wskazujesz który zawodnik z Twojego składu meczowego, który w danej kolejce jedzie mecz u siebie, otrzyma podwójną zdobycz punktową za wszystkie punkty zdobyte w biegach nominowanych w meczu Ekstraligowym – punkty te zostają doliczone do dorobku Twojej drużyny.

Król Bonusów (KB)
Czy jest jeden Król Disco Polo? Marcin Miller? A może Zenek Martyniuk albo Sławomir? Sam nie wiem. Wiem za to, że w Twojej drużynie jest miejsce dla jednego Króla Bonusów. Wybierając skład w komentarzu do składu i zagrywek (wskaż w tym polu nazwisko zawodnika i przy nim litery „KB”) wskazujesz który zawodnik z Twojego składu meczowego będzie królem polowania na bonusy Ekstraligowe. Przemyśl swój wybór bo otrzymasz punkt za każdy bonus zdobyty przez tego zawodnika i taki punkt będzie doliczany do jego dorobku jak do dorobku Juniora (Juniorowi za to będzie mnożył bonusy x2 ale będzie je doliczał do wyniku Twojej drużyny a nie samego zawodnika) ponadto punkty zdobyte przez Króla Bonusów zwiększają dorobek Lidera, Kapitana lub Jokera.

Przykład: Masz Lidera Woffindena KB – on zdobywa 2*,3,3,1,1*. Twój wynik dlatego że wybrałeś KB to 3,3,3,1,2, za Lidera masz 2 punkty, trenerowi doliczamy 3 punkty (Woffinden pod jedynką).

Przykład z Juniorem: Masz Jokera Kuberę KB – on zdobywa 2,2*,3,1*. Twój wynik (bo masz Juniora) to 2,3,3,2, za Jokera 4 punkty, za KB 2 punkty, trener dostaje 3 punkty (Kubera pod dwójką).

Przełożony (P)
Czy masz w składzie zawodnika, który w meczu powoli się rozkręca, szuka odpowiednich przełożeń? Taki zawodnik, który tańczy z torem żużlowe tango i w pewnym momencie przejmuje w 100% inicjatywę, potrafi zmobilizować się na ostatnie biegi, niekiedy te najważniejsze, decydujące o losie jego drużyny w danym meczu. Wybierając skład w komentarzu do składu i zagrywek (wskaż w tym polu nazwisko zawodnika i przy nim litery „P”) wskazujesz zawodnika z Twojego składu meczowego, który bada tor tak dobrze, że punkty za jego ostatni bieg przed Ekstraligowymi biegami nominowanymi liczą się podwójnie (bez bonusów; Junior z bonusami) i są doliczane do łącznego dorobku punktowego Twojej drużyny Megaligi. Dla jasności sprawy: punkty zdobyte przez Przełożonego nie zwiększają dorobku Lidera lub Jokera (tzn. np. jeśli LIDER Woffinden zdobędzie 12 punktów + 2 punkty jako Przełożony to jako LIDER otrzyma nadal 2 punkty).

Jeżdżący Trener
Pod numerem 6 w składzie znajduje się Jeżdżący Trener czyli każdy gracz prowadzący swoją drużynę.
Na jego dorobek punktowy składa się suma punktów pozostałych zawodników przy założeniu że:
– 1 start trenera jest 1 biegiem zawodnika z nr 1
– 2 start trenera jest 2 biegiem zawodnika z nr 2
– 3 start trenera jest 3 biegiem zawodnika z nr 3
– 4 start trenera jest 4 biegiem zawodnika z nr 4
– 5 start trenera jest 5 biegiem zawodnika z nr 5

UWAGA! Żadnej z zagrywek, poza zagrywką Pijany Cieślak, nie możemy stosować bezpośrednio na trenera.

ZAGRYWKI

Podając skład do każdego meczu gracz za każdym razem ma prawo wyboru swojego zestawu zagrywek które zwiększają znacznie możliwości punktowania całej drużyny.
Każda zagrywka ma swoją wartość (koszt) a każdy trener otrzymuje pulę 18 punktów do wykorzystania na ich zakup. Każdą zagrywkę można w ramach posiadanych punktów w jednej kolejce kupować maksymalnie 2 razy. UWAGA! W tym roku punkty niewykorzystane w danej kolejce nie przechodzą na następną kolejkę/kolejki (w gwoli ścisłości: jeśli z 18 pkt. wykorzystałeś 12 pkt. to w następnej kolejce znowu możesz wykorzystać 18 pkt). Punkty niewykorzystane w pierwszej części sezonu nie mogą być wykorzystane w rundzie rewanżowej.

Gwarancja Startów (koszt: 3)

wybierz zawodnika ze składu – juniora lub seniora, jak wolisz.
Jeśli pojedzie mniej niż 5 razy jego starty zostaną uzupełnione do 5-ciu taką wartością punktową jaką zdobył w swoim ostatnim starcie (bez bonusów biegowych). Punkty zdobyte w ramach Gwarancji Startów liczą się do dorobku KRÓLA BONUSÓW, KAPITANA, LIDERA. Przykład: Wybrałeś GS dla Woffindena który jest LIDEREM i KRÓLEM BONUSÓW. Jego punktacja w meczu Ekstraligi: 3,2,2,2*. Jego punktacja w meczu Megaligi: 3,2,2,3,3 (GS) + 3 punkty za LIDERA

UWAGA! Jeśli np. twój zawodnik wystawiony pod numerem 5 uzyskał punkty z Gwarancji Startów za bieg nr 5, wówczas te punkty również zasilą konto Jeżdżącego trenera.

Remis (koszt: 3)

Bonus +4 pkt dla każdego twojego zawodnika który weźmie udział w remisowym meczu

Rezerwa (koszt: 3)

Wystaw zawodnika rezerwowego (juniora lub seniora).
Rezerwowy senior/junior zastąpi najsłabszego seniora/juniora w Twoim składzie.
Zawodnik ten będzie przejmował miejsce poprzednika z jego wszystkimi funkcjami ( przejmuje po nim rolę LIDERA, JOKERA, KAPITANA, PN, KB czy P), ale w sezonie  2020 nie  działają na niego te same zagrywki jakie działały na jego poprzednika.

Mortal Kombat Combo (koszt: 3)

Pamiętasz czteroręcznego Goro? To właśnie on pomnoży punkty Twojego Lidera. Do rzeczy: wybierając tą zagrywkę podwoisz liczbę punktów, które zdobył Twój Lider w ramach swojej funkcji. Punkty te zostaną doliczone do łącznego dorobku Twojej drużyny Megaligi, do maksymalnie +4. Dla przykładu: jeśli wybrałeś tą zagrywkę a Twój Tajski zdobywa 15 punktów jako Lider to jego łączny wynik to: 15 + 2 (Lider) + 4 (MKC).

Kamasutra (koszt: 3)

Wybierając tą zagrywkę będziesz miał możliwość zamiany rolami Lidera i Jokera. Dla przykładu: Tajski (L) zdobywa 11 punktów (2,2,2,2,3) a Dzik (J) 12 punktów (0,3,3,3,3). Przy wykorzystaniu tej zagrywki zamiast zdobyć 1 punktu za Lidera i 3 za Jokera, otrzymasz 2 za Lidera i 5 za Jokera. Uwaga! w wybierając tą zagrywkę nie zmienisz pozycji zawodników, tylko ich role. Jedynka dalej zostaje jedynką a dwójka dwójką.

Muchomor (koszt: 3)

Wybierając tą zagrywkę wrzucasz czerwoną bombę w białe kropy do koszyka z punktami swojego przeciwnika. Wszystko to działa w taki sposób, że jeśli wszyscy zawodnicy Twojego przeciwnika przywiozą łącznie cztery „0” w meczu Ekstraligi to Ty otrzymujesz extra 4 punkty do dorobku swojej drużyny.

Zdzisław Bonusiak (koszt: 3)

Król Bonusów jest tylko jeden? Jak wydasz 3 punkty na zagrywkę ZB to niekoniecznie. Wybierz ZB + nazwisko zawodnika ze swojego składu, a zawodnik którego wskażesz otrzyma punkty za każdy bonus zdobyty w meczu Ekstraligi. Uwaga! Tą zagrywkę możesz także wybrać dla swojego Króla Bonusów. Wówczas dajesz sobie szanse na podwojenie liczby jego punktów za bonusy z meczu Ekstraligi. Punkty z tej zagrywki doliczane są do łącznego dorobku Twojej drużyny, nie zaś samego zawodnika. W sezonie 2021 dodatkowo zawodnik z zagrywką ZB, jeśli zdobędzie minimum 3 bonusy, wówczas do dorobku punktowego Twojej drużyny dorzuca premię w postaci 2 dodatkowych punktów.

NCD (koszt: 3)

W tym roku koniec z NCD przyporządkowanym do Kapitana. Teraz musisz sobie kupić szansę na punkty z NCD dla konkretnego zawodnika – myślę jednak że warto bo jeśli trafisz to Twój zawodnik dorzuci 4 punktów do Twojego łącznego dorobku punktowego. Wybierz zawodnika i przypisz mu NCD.

Spartacus (koszt: 3)

Dostępne od 2 kolejki! Ta zagrywka to mój hołd dla Kirka Douglasa, fantastycznego aktora ale i mojego wieloletniego przyjaciela. Spartacus to underdog który postawił się wielkiemu Rzymowi. A zagrywka polega na tym, że wskazujesz zawodnika ze składu swojej drużyny Megaligi i przeciwstawiasz go wybranemu przez siebie zawodnikowi swojego przeciwnika w meczu Megaligi. Jeśli Twój zawodnik zdobędzie więcej punktów (w przypadku tej zagrywki wyjątkowo nie liczymy bonusów nawet Juniorowi, liczą się czyste zdobyte punkty) w meczu Ekstraligi od swojego przeciwnika to otrzymujesz 3 punkty do dorobku swojej drużyny Megaligi. Warunek: zawodnik przeciwko któremu występujesz musi mieć co najmniej 0,15 punktu większą aktualną średnią biegopunktową  w aktualnym sezonie Ekstraligi (za SportoweFakty).

Przykład: Wystawiasz Protasa na Janowskiego bo przed najbliższą kolejką Janowski ma średnią 1,75 a Protas 1,45. Janowski jedzie 1,3,3,1,0 a Protas  1,3,3,1,1. Brawo zgarniasz 3 punkty!

Pijany Cieślak (koszt: 3)

Wystaw swojego trenera do walki Jeżdżących Trenerów. Wybierając tą zagrywkę wystawiasz swojego trenera do walki trenerów. Stawką pojedynku są 3 punkty dla twojego trenera tzn. jeśli twój trener wygra walkę trenerów (zdobędzie więcej punktów od trenera przeciwnika), otrzymuje 3 punkty do dorobku drużyny Megaligi. Jeśli wybrałeś tą zagrywkę, a twój trener uzyskał tyle samo lub mniej punktów od trenera przeciwnika wówczas nie otrzymujesz 3 punktów od Pijanego Cieślaka.  W sytuacji w której dwóch trenerów wybierze ww. zagrywkę wówczas obaj stają do walki trenerów i ten który w niej zwycięży zdobywa 3 punkty.

Typer (koszt: 3)

Kto z nas nie próbował swoich sił w STS’ach niech pierwszy rzuci kamień! Wybierasz jednego zawodnika ze swojego składu meczowego i typujesz ile punktów (bez bonusów) zdobędzie w meczu Ekstraligi. Uwaga! Masz dwa strzały jak Szpila od Chisory. Jeśli trafisz to zarabiasz 4 punkty do dorobku swojej drużyny Megaligi.  Przykład skorzystania z zagrywki: Typer Woffinden 10/13 – jeśli Woffi zdobędzie 10 lub 13 punktów to masz 4 punkty extra do dorobku swojej drużyny Megaligi!

Oczywiście jeśli zawodnik nie wyjedzie w ogóle na tor a ty wskażesz np. 0/1 to nie otrzymasz punktów za zagrywkę.

UWAGA! Zgodnie z zasadami tą zagrywkę możesz także stosować w danej kolejce Megaligi nawet na dwóch zawodników.

Taktyczna (koszt: 3)

W ramach tej zagrywki wszystkie 6-te starty twoich zawodników są liczone podwójnie i doliczają się do wyniku twojej drużyny. Są to punkty zdobyte z zagrywki. Nie podwajają indywidualnej punktacji zawodników.

Awatar (koszt: 3)

A co jeśli Twój zawodnik wybrany w drafcie z numerem 1,2 lub 3 dozna kontuzji która wyłączy go z jazdy w Twojej drużynie? Nie bój żaby mamy dla Ciebie zagrywkę Awatar.

Warunek konieczny: musisz takiego zawodnika wystawić do składu pod numerem 4 lub 5.

Jeżeli Twój kluczowy (dla przykładu Tai) zawodnik zaliczy dzwona, to masz możliwość dobrać na ten mecz zawodnika, którego średnia biegowa jest równa lub niższa od twojego kontuzjowanego zawodnika, na dzień przed rozpoczęciem kolejki w której ten mecz się odbywa, według danych ze Sportowe Fakty.
Nie możesz korzystać jedynie z zawodników twojego aktualnego przeciwnika. Wybranemu zawodnikowi możesz za to przypisywać funkcje i zagrywki jak każdemu zawodnikowi ze swojego nominalnego składu.

Dodatkowa uwaga jeśli twój bazowy zawodnik jedzie mecz u siebie to na Awatara możesz wybrać każdego innego zawodnika (przy zachowaniu zasad opisanych powyżej), jeśli jednak Twój zawodnik miał jechać na wyjeździe to możesz go zamienić na takiego Awatara, który też jedzie mecz na wyjeździe.

Dolce & Gabbana (koszt: bezcenna)

To jest zagrywka z której mogą korzystać tylko szefowie Megaligi. Jest to tak naprawdę prawo do zwrócenia się do trenera który jawnie wystawia „rezerwowy” lub niepełny skład celem odniesienia sromotnej porażki, aby samemu decydować o pozycji różnych drużyn w tabeli Megaliga, aby tenże trener wystawił nominalny, optymalny skład. Jeśli taki trener jednak zdecyduje się na nieczystą grę i w sposób logiczny nie wyjaśni motywów swojego postępowania (np. trener ma 3 zdrowych liderów a wystawia w ich miejsce 3 juniorów, którzy nawet nie wyjadą na tor) dlaczego wystawia, wówczas może grozić mu odjęcie komisyjne pewnej liczby dużych punktów z tabeli ligowej Megaliga.